Jak dobrać biżuterię ślubną?

W przygotowaniach ślubnych bardzo ważne jest dopasowanie właściwej biżuterii i nie wystarczy kierować się wyłącznie gustem. Właściwie dobrana biżuteria jest niemniej ważna od odpowiednio dopasowanej sukni ślubnej. Biżuteria nadaje charakter, stanowi uzupełnienie kreacji i podkreśla urodę. W jaki sposób dobrać biżuterię, aby suknia nie straciła uroku, a sylwetka nie wyglądała ciężko i nieproporcjonalnie? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, które opisujemy poniżej.

Rodzaj sukni

Wybór biżuterii pod kątem sukni ślubnej uzależniony jest od wzornictwa oraz rodzaju dekoltu. Jeśli decydujemy się na suknię z gorsetem możemy zastosować zarówno delikatny wisiorek, jak i bogato zdobiony naszyjnik lub kolię. Warto pamiętać, że wybierając bogato zdobiony naszyjnik, lepiej zrezygnować z dużych, przykuwających uwagę kolczyków, a w ich miejsce wybrać niewielkie wkręty. Gdy wisiorek jest bardzo delikatny, to wtedy śmiało możemy zaszaleć z kolczykami. Do sukni ślubnej, której dekolt jest w kształcie serduszka pasują przywieszki układające się pomiędzy piersiami, dzięki czemu podkreślony zostanie biust Panny Młodej. Przy sukniach całkowicie zabudowanych z przodu lub posiadających niewielkie wycięcie w kształcie łódki zalecane jest zrezygnowanie z naszyjnika. W tym przypadku wskazane jest, by kolczyki i bransoletka były naprawdę okazałe i przejęły funkcję dominującą.

Kolor sukni

Do klasycznej sukni w kolorze białym idealnie pasują białe perły, srebro lub białe złoto. Jeśli na sukni znajdują się wstawki wyszyte srebrną nitką, to można pokusić się o próbę znalezienia podobnego motywu na biżuterii. Jeśli suknia nie będzie czysto biała, a odcieniem będzie wpadała w écru lub cappuccino, to pięknie będzie wyglądała złota biżuteria. Jeśli przyszła Panna Młoda ceni oryginalność i zdecyduje się na suknię w nietuzinkowym kolorze lub zawierającą żywe akcenty kolorystyczne, to wtedy można pokusić się o biżuterię zawierającą wstawki z kamieni szlachetnych w tym samym odcieniu. Bardzo ważne jednak, by przedtem sprawdzić, czy wybrane kamienie szlachetne nie uczulają, gdyż zamiast podkreślić urodę uzyskamy efekt odwrotny. Jeśli nie wiemy, jaką biżuterię pod względem kolorystycznym wybrać, to najbezpieczniej zdecydować się na przeźroczyste kryształki, które będą pasowały do każdego koloru sukni.

Kształt twarzy

Przy wyborze biżuterii niezmiernie ważne jest, by była dobrana do kształtu twarzy. Zasada jest taka, że należy wybierać taki rodzaj biżuterii, który jest przeciwieństwem naszego kształtu twarzy. Przy ostrych i wyraźnych rysach twarzy dobrze komponuje się biżuteria zawierająca elementy o łagodnych, okrągłych kształtach. Do twarzy okrągłej należy wybierać wzory kanciate i geometryczne. Najbardziej uniwersalna pod względem doboru biżuterii jest twarz owalna, do której pasuje praktycznie wszystko. Przy twarzy w kształcie gruszki nie należy zakładać kolczyków przypominających wyglądem łezkę.
Długość szyi i rodzaj sylwetki
Dobierając wisiorek należy wziąć pod uwagę wzrost, długość szyi oraz gabaryty ciała. W przypadku krótkiej szyi należy unikać kolii ciasno otaczających szyję, gdyż będzie się ona wydawała jeszcze krótsza i uzyskamy wrażenie odciętej głowy. Zdecydowanie lepiej wybrać wtedy wisiorek z przywieszką opadającą między piersiami. W przypadku kobiet z szyją łabędzią nie ma ryzyka zaburzenia harmonii, dlatego można założyć każdy rodzaj naszyjnika. Biorąc pod uwagę gabaryty sylwetki, to tutaj należy kierować się zasadą, by ciężkiej biżuterii (szczególnie naszyjnika) nie zakładały kobiety niskie o filigranowej figurze. Okazała, masywna biżuteria będzie natomiast odpowiednia, dla kobiet o krągłych kształtach.

Rodzaj fryzury

Przy doborze biżuterii nie zapominajmy też o dopasowaniu jej do fryzury. Decydujące znaczenie mają w tym przypadku kolczyki. Do wysoko upiętych włosów w stylu koka pasują zarówno krótkie, jak i długie kolczyki. Jeśli włosy będą jednak luźno opadały i przykrywały uszy, to lepiej zrezygnować z długich kolczyków na rzecz niewielkich wkrętów lub klipsów. Istotne jest również to, czym udekorowane są włosy, bo wszelkiego rodzaju spinki, kwiaty i diademy, także stanowią element biżuterii. Jeśli zdecydujemy się na ekskluzywny diadem, to wtedy nie należy już zakładać bogato zdobionych kolczyków i naszyjnika. Co do rodzaju fryzury, to diademy i mocno wyeksponowane spinki będą pasowały zarówno do włosów upiętych, jak i rozpuszczonych. Eleganckim dodatkiem, który jest zawsze na czasie i nigdy nie spowoduje wrażenia przesady jest wpięcie we włosy niewielkiego, żywego kwiatka nawiązującego do wiązanki ślubnej.

Wybór biżuterii ślubnej, to niełatwa sprawa, jednak znajomość kilku prostych trików pozwoli uniknąć błędów. Najważniejsze, by nie zapomnieć o zasadzie, że czym mniej tym lepiej i dominujący powinien być tylko jeden element biżuterii, a nie wszystkie. Warto zaznaczyć, że elegancji doda zestaw będący w jednym stylu, najlepiej kupiony jako komplet.